Fed se musí vyvarovat Volckerovy chyby ohledně inflace

0
Fed se musí vyvarovat Volckerovy chyby ohledně inflace

Autor je Alfred Lerner profesor bankovnictví a finančních institucí na Columbia Business School a bývalý guvernér Federálního rezervního systému.

Paul Volcker je považován za KOZA (největšího ze všech dob) centrálního bankéře, protože on a americká centrální banka na začátku 80. let zlomili hřbet inflace.

Méně se však mluví o závažné politické chybě, kterou Volcker Fed udělal v roce 1980. Výsledkem bylo delší období vysoké inflace, které si vyžádalo ještě přísnější měnovou politiku, což pak vyústilo v nejvážnější recesi USA od druhé světové války. do té doby.

Mezi současnou situací Fedu Jaye Powella a tím, co se tehdy stalo, existuje mnoho paralel. Je tedy nezbytné, abychom se poučili z historie, abychom se vyhnuli opakování chyby.

V době, kdy se Volcker stal předsedou Fedu v červenci 1979, byla důvěryhodnost centrální banky v oblasti inflace zničena katastrofální politikou předchozích předsedů, Arthura Burnse a G. Williama Millera, přičemž inflace se do října vyšplhala na více než 12 procent. 1979.

Na překvapivé tiskové konferenci 6. října 1979, Volcker oznámil že Fed by umožnil referenční sazbě federálních fondů „kolísat v širším rozmezí“. Sazba federálních fondů se do dubna 1980 vyšplhala na více než 17 procent.

Začal narůstat tlak na Fed, aby zvrátil toto zvyšování sazeb, farmáři blokovali centrálu Fedu ve Washingtonu svými traktory a prodejci aut. odesílání klíče od auta v malých rakvích do Fedu. Politici obou stran se pak shromáždili a důrazně vyzvali Fed, aby snížil úrokové sazby.

S mírou nezaměstnanosti, která v květnu po začátku recese vzrostla o více než procentní bod na více než 7 procent, se Fed rozhodl obrátit kurz a prudce snížit sazbu federálních fondů o více než 7 procentních bodů. K tomuto kroku došlo i přesto, že inflace v dubnu dosáhla vrcholu 14,7 procenta. Fed zamrkal a Volckerova důvěryhodnost jako bojovníka proti inflaci byla zasažena. Inflační očekávání zůstala tvrdošíjně vysoká a skutečná inflace zůstala nad 12 procenty až do konce roku 1980.

S recesí končící v červenci 1980 se Fed vrátil do boje proti inflaci a začal znovu zvyšovat sazbu federálních fondů. Ale tentokrát, aby znovu nastolil svou důvěryhodnost, musel Fed do poloviny roku 1981 zvýšit sazbu federálních fondů na zdrcující úroveň téměř 20 procent. Volcker konečně měl odvahu vytáhnout baseballovou pálku, aby zasáhl ekonomiku. a potlačit inflaci. Následná recese, která začala v červenci 1981, se stala nejvážnějším poklesem od druhé světové války. Teprve po zablokování ekonomiky a udržení sazby federálních fondů poblíž 15 procent až do poloviny roku 1982 začaly inflační očekávání a míra inflace stabilně, ale pomalu klesat na úroveň přibližně 3 procent v roce 1983.

Tento přehled historie nám říká, že ztráta důvěryhodnosti v důsledku obrácení politiky před dokončením inflačního úkolu si vyžádala mnohem vyšší úrokové sazby a mnohem větší náklady pro ekonomiku v podobě ztráty produkce a vysoké nezaměstnanosti, než kdyby se Volcker Fed držel svých zbraní.

Existuje mnoho paralel k tomu, co se stalo v období 1979-82, s tím, čemu Fed čelí nyní. Důvěryhodnost Fedu udržet inflaci pod kontrolou byla oslabena jeho politickými chybami – opuštěním preventivní politiky kontroly inflace v roce 2021 a chybné provedení nového strategického rámce, jehož cílem je průměrná míra inflace na konci roku 2020.

Fed nyní patřičně obrátil kurz a zvyšuje sazbu federálních fondů nejrychlejším tempem za více než 40 let. Myslím si, že ztráta důvěryhodnosti Fedu povede ke zvýšení sazeb mnohem více, než naznačují projekce Fedu nebo tržní prognózy. Pravděpodobnost měkkého přistání je tedy poměrně nízká a recese je stále pravděpodobnější.

Rétorika Powella a jeho kolegů je zatím povzbudivá, přičemž většina z nich tvrdí, že recese je neodradí od udržování vysokých úrokových sazeb, dokud se inflace nevrátí k dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Je však snadné zaujmout tento postoj, když se ekonomice daří a když politický tlak na snižování úrokových sazeb zůstává mírný. To se pravděpodobně změní, až pracovníci nebudou moci najít práci a úrokové sazby hypoték a půjček na auta ještě porostou.

Když jde do tuhého, Powell Fed se musí držet plánu držet sazby dostatečně vysoké po dostatečně dlouhou dobu, aby dosáhl svých inflačních cílů. Musí pokračovat ve zvyšování sazeb na nepohodlnou úroveň a udržovat je tam. Chyba, kterou udělal Volcker Fed v roce 1980, se nesmí opakovat.

podobné příspěvky

Leave a Reply